ADIABATICKÉ CHLAZENÍ ❄ CoolStream využívá velmi levné energetické medium

únor 2022

Věděli jste, že pitná voda je v České republice velmi levná❓ Pravděpodobně ne, protože každý si stěžuje na její stálé zdražování.
 
Pitná voda používaná pro pití, vaření, mytí a splachování je celkem drahá. Pokud je však voda používána energeticky využitím skupenského tepla vypařování pro adiabatické chlazení a začneme srovnávat cenu jejího energetického obsahu finančně oproti ceně elektrické energie, dojdeme ke zcela opačným závěrům.

Kubík pitné vody stojí 100,-Kč (v Brně je to jen 85,-Kč včetně stočného) a v každém kubíku (tedy metru krychlovém) vody se ukrývá 2 453 MJ skupenského tepla, což je 681,4 kWh na 1000 l vody. Z toho vychází cena 15 haléřů za kWh při adiabatickém chlazení. Oproti tomu cena elektrické energie je kolem 3,- Kč/kWh. Cena elektrické kWh je dost variabilní, ale rozhodně se ani z daleka neblíží 15-ti haléřům.
 
Porovnání:

  • Skupenské teplo vody - 0,15 Kč / kWh                 
  • Elektrická energie - 3 Kč / kWh

Z toho vyplývá naprosto jasně energetická účinnost a nákladová úspornost adiabatického chlazení ve srovnání s výrobou chladu pomocí elektrické energie. Porovnání přes finance je velmi složité, protože každý spotřebitel má rozdílnou cenu různých komodit. Takže cena elektrické energie i vody může být odlišná od našeho výpočtu a v ceně vody spotřebované pro adiabatické chlazení není nutno platit stočné, což může cenu vody dále snížit o30–50%.

 Kontaktujte nás info@cz.coltgroup.com nebo se s námi spojte telefonicky: 251 556 665.

Sledujte nás >

YouTube

LinkedIn

Více také na www.coolstream.cz

Jdi zpět

© 2024 Kingspan Holdings (Irl) Limited